W współczesnych czasach wielu odbiorcom nie starcza już główna rola drukarki którą jest samo drukowanie. Współcześni eksploatatorzy żądają od urządzenia jeszcze dodatkowych opcji, a producenci starają się te oczekiwania realizować. Główną kwestią dla eksploatatora jest opcja pomiędzy drukarką laserową a atramentową. Większa część testów redagowanych w necie objawia wyższość drukarek z wkładem laserowym. Tonery do laserówek mają wiele funkcji górujących je nad lubianymi plujkami, najlepszą z nich jest szybkość druku. Urządzenia korzystające z tonerów laserowych pracują przeważnie z szybkością dochodzącą do 20-22 stron na minutę, np. toner Samsung SL-M2022W generuje wydruki z szybkością 20-21 stron na minutę. Urządzenia atramentowe, dla zestawienia, osiągają zwykle jedynie szybkość 5-6 stron na minutę. Jeżeli względem tego postanowimy o kupieniu drukarki zasilanej tonerem laserowym to w jakie poboczne funkcje może być nasza drukarka zaopatrzona. W największym stopniu przydatny okaże się z pewnością skaner, dzięki któremu możemy wykonywać skany w rozdzielczości interpolowanej dochodzącej do do 4800×4800 dpi. Poza tym projektanci drukarek chcąc jeszcze w wyższym stopniu dorównać zapotrzebowaniu nabywców i starając się wyróżnić opracowany przez siebie produkt zaopatrują go w ponadplanowe fukcje:

- technika NFC, za pośrednictwem jakiej drukarka Samsung SL-M2022W zdoła drukować bezpośrednio ze smartfona,

- sterownik EASY ECO driver, na skutek jakiego toner nie musi być eksploatowany na drukowanie grafik, linii i niektórych napisów co daje gospodarność tonera i powoduje że np. toner Samsung SL-M2022W wystarczy nam na więcej wydruków.

Największą wadą w niektórych drukarkach laserowych jest coraz to mniejsza wydajność tonerów. Toner do drukarki Samsung SL-M2022W starcza na wydruk do 1000 stron przy 5% pokryciu.Pojawiające się na rynku zastępniki wykazują na szczęście coraz to lepszą jakość i należycie wymieniają oryginały. Przykładem może być toner do Samsung SL-M2022W zamiennik, który generuje wysokie parametry jakościowe, a cena z wolna staje się coraz to w wyższym stopniu przystępna.