Wielu użytkowników drukarek przed kupnem nowego urządzenia ma fundamentalny problem: czy wybrać coraz bardziej popularne laserówki, czy też wybrać nieprzerwanie najpopularniejsze urządzenie atramentowe. Wszystko zależy zwłaszcza od przyszłego wykorzystania drukarki:

  • jak dużo zamierzamy drukować?
  • jak często będziemy korzystać z urządzenia?
  • czy potrzebujemy funkcji skanowania i kopiowania?
  • czy potrzebujemy drukarki czarno-białej, czy też potrzebujemy urządzenia drukującego w kolorze, przykładowo do zdjęć?

Zwłaszcza ostatnie pytanie może okazać się ogromnie istotne. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie drukujące w kolorze to różnice pomiędzy drukarką laserową a atramentową są kolosalne. Zwłaszcza patrząc na rozmiary drukarki. W drukarkach laserowych wykorzystywane są spore kartridże których rozmiar jest taki jak szerokość drukowanej strony. W drukarkach kolorowych muszą być zainstalowane cztery takie wkłady. W drukarkach atramentowych rozmiar drukowanej strony nie ma większego znaczenia, dlatego że kartridże przesuwane są po całej szerokości strony, a dodatkowo kolorowe atramenty są zazwyczaj zamknięte w jednym kartridżu. Urządzenia laserowe są zatem sporo większe od atramentowych i właściwie ciężko pomieścić je na biurku. Mimo dużo większej wydajności wkładów laserowych niż atramentowych, różnica w cenie pomiędzy zestawem wkładów laserowych a dwoma atramentowymi są zwykle bardzo duże, wobec tego koszty eksploatacji bardzo się różnią, ze wskazaniem na atramentowe. Niewątpliwą wadą wkładów atramentowych są zasychające dysze. Jeżeli zostawimy urządzenie na kilka miesięcy nic w tym czasie nie drukując, właściwie możemy się nastawić na zakup nowych tuszów. W urządzeniach w których wymieniane są tylko pojemniki z tuszem, możemy być zmuszenie do wymiany głowic, co skutkuje sporym wydatkiem.

Tusz HP 650 czarny wykorzystywany między innymi w drukarce HP Ink Advantage 2545 ma wydajność jedynie 360 stron, a tusz HP 650 kolorowy zaledwie 200 stron przy 5% pokryciu. Jest to zatem rozwiązanie dla klientów nie drukujących zbyt dużo. Zalecane miesięczne obciążenie w tym urządzeniu to 100 – 250 stron miesięcznie, a maksymalne 1000 stron.

HP Ink Advantage charakteryzuje się dobrymi parametrami druku:

  • optymalizowana rozdzielczość w kolorze na papierze fotograficznym – 4800 x 1200 dpi,
  • rozdzielczość w czerni – 600 x 600 dpi,
  • prędkość druku w trybie roboczym: w kolorze – do 16 stron/min, w czerni – do 20 stron na minutę,
  • czas wydruku pierwszej strony: w kolorze 24 sekundy, w czerni 17 sekund.